MICROSWITCH LSZ52C HDLS Series, Nylon, 1.50-3.50IN, Front Adjustable Roller, Limit Switch Lever ARM
★★★★☆ 4.0 78 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by demo.e2pdf.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Limit Switch Lever Arm, Actuator Type Adjustable Roller, For Use With Mfr. No. 14CE, 914CE, LS, HDLS, HDLS Fully Potted, HDLS Stainless Steel, BX, BX2, CX, LSX, Arm Length 1.50 in to 3.50 in, Roller Position Front, Roller Dia. 0.75 in, Roller Width 0.25 in, Arm Material Zinc, Roller Material Nylon, Arm Width 0.73 in, Arm Depth 0.81 in
  • 1.50-3.50IN
  • FRONT ADJUSTABLE ROLLER
  • HDLS SERIES
  • LIMIT SWITCH LEVER ARM
  • NYLON
Color Multicolor
Model LSZ52C
Terminal Blade
Brand Name Micro
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1 Pounds
Switch Type Limit Switch, Rotary
Circuit Type 1-way
Contact Type Normally Open
Manufacturer HONEYWELL
Actuator Type Rotary
Material Type Nylon
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Blade
Control Method Touch
Operation Mode Rotary Actuated
Item Dimensions 5 x 1 x 1 inches
Number of Items 1
Contact Material Nylon
Specification Met IP, NEMA, RoHS
Included Components Light
Warranty Description No Warranty
Connectivity Protocol X-10
International Protection Rating IP54
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
78 ratings | 32 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (59)
4 stars
8% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (9)